Vier keer per jaar geven de advocaten van het arbeidsrechtteam van Valegis advocaten een kwartaalwebinar waarin de actualiteiten rondom het arbeidsrecht besproken worden. Op dinsdag 24 juni vond de tweede webinar van dit jaar plaats. Rigje Rosier en Floor Buvelot namen de deelnemers met veel plezier mee in de laatste arbeidsrechtelijke ontwikkelingen. Een van de praktische onderwerpen die zij bespraken, is de verrekening van de gefixeerde schadevergoeding na een ontslag op staande voet. In dit blog wordt dit onderwerp nader besproken.
Aanleiding voor de bespreking van dit onderwerp was een uitspraak van het Gerechtshof Amsterdam van 8 april 2025. In deze zaak was de werknemer in kwestie op staande voet ontslagen nadat zij, samen met haar partner, de CEO had mishandeld. Bij het ontslag deed de werkgever tevens een beroep op verrekening van de gefixeerde schadevergoeding. De werknemer vocht het ontslag aan via de rechter en stelde zich ook op het standpunt dat de schadevergoeding niet verrekend had mogen worden.
Gefixeerde schadevergoeding
Een werknemer die op staande voet ontslagen wordt, is de werkgever een vergoeding verschuldigd vanwege het niet in achtnemen van de opzegtermijn. De werkgever wordt immers, dankzij de gedraging van de werknemer, uit het niets geconfronteerd met een onvervulde functie. Dit wordt de gefixeerde schadevergoeding genoemd. De hoogte van de schadevergoeding is gelijk aan het loon over de periode die de arbeidsovereenkomst nog had geduurd bij een regelmatige opzegging, dus als de werknemer de toepasselijke opzegtermijn wél in acht had genomen. De werkgever kan deze vergoeding verhalen via de rechter, maar het is ook gebruikelijk (een veel praktischer) om de vergoeding te verrekenen met het bedrag dat werkgever nog verschuldigd is aan werknemer in het kader van de eindafrekening. In de zaak voor het Hof Amsterdam koos de werkgever dus voor de laatste optie.
Oordeel Hof Amsterdam
De werknemer stelde dat een beroep op verrekening niet meer toekwam aan de werkgever omdat de werkgever het verzoek om een gefixeerde schadevergoeding te laat had ingediend. Volgens werknemer was de vervaltermijn van twee maanden die zou gelden al verlopen waardoor het recht op de gefixeerde schadevergoeding eveneens was vervallen. Het Hof oordeelt echter dat de gefixeerde schadevergoeding verschuldigd is geworden op de dag van het ontslag op staande voet. Nu duidelijk was geworden dat de werkgever in de brief ter bevestiging van het ontslag op staande voet al had aangegeven dat de werknemer schadeplichtig was en dat werkgever dit bedrag zou verrekenen met de eindafrekening, was dit voldoende voor een rechtsgeldige verrekening. Het Hof vult dit aan door te oordelen “dat de vervaltermijn enkel van toepassing is op de bevoegdheid om een verzoekschrift strekkende het verkrijgen van een gefixeerde schadevergoeding in te dienen bij de kantonrechter en niet op de bevoegdheid om deze vergoeding te verrekenen.”
Wanneer mag je verrekenen?
Verrekening is niet altijd geheel mogelijk. Wil de werkgever verrekenen, bijvoorbeeld met de eindafrekening, dan moet hij rekening houden met de regels rondom het loonbeslag, waaronder de beslagvrije voet. Over dat deel van het salaris mag dus niet verrekend worden.
Welke handvatten gaven wij de deelnemers?
- Mogelijkheid tot verrekening komt voort uit art. 6:127 BW.
- Dient op basis van een verklaring te geschieden, het voornemen tot verrekening van een bepaald bedrag dient dus aan de werknemer kenbaar te worden gemaakt.
- Deze verklaring moet wel worden gedaan voor het verstrijken van de vervaltermijn van 2 maanden.
- Het uitsluitend maken van een voorbehoud van verrekening of het enkel vermelden dat de werknemer schadeplichtig is, is hierbij niet voldoende.
- Aanbeveling: beroep op verrekening verwerken in de ontslag op staande voet brief. Verrekening is niet mogelijk met:
- Onkostenvergoedingen;
- Beslagvrije voet loon – artikel 475da Rv.
Conclusie
Verrekening van de gefixeerde schadevergoeding biedt werkgevers een praktisch middel om op een snelle en gemakkelijke manier de schulden die werkgever en werknemer over en weer jegens elkaar hebben te vereffenen. Dit wordt dan ook vaak gedaan. Door middel van dit blog heb je een kijkje gehad in een van de onderwerpen die besproken zijn bij de kwartaalwebinar Arbeidsrecht die plaatsvond op 24 juni 2025.
